MB/8 Club Poland - Klub i forum miłośników samochodów Mercedes-Benz

Forum dyskusyjne klubu właścicieli i miłośników samochodów marki Mercedes-Benz
Dzisiaj jest czw mar 28, 2024 9:06 pm

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: sob gru 06, 2014 4:33 pm 
Offline
nowy

Rejestracja: śr gru 03, 2014 8:21 pm
Posty: 3
Witam,

Jakiś czas temu razem z Bratem i Tatą postanowiliśmy wyremontować starego klasyka. Oczywiście jako, że w naszej rodzinie od zawsze Tata był posiadaczem Mercedesów i tę markę pokochaliśmy od naszego pierwszego w123 to padło na jeszcze starszego reprezentanta srebrnej gwiazdy, mianowicie w108.

Zależało nam na 108ce z cudownym silnikiem M116 czyli V8 3.5L, 200 KM pod maską. Po dłuższych poszukiwaniach udało nam się takiego znaleźć. Pojechaliśmy po niego do Niemiec i tak się wszystko zaczeło.
Obrazek
Obrazek

Chwile czekała aż się za nią zabierzemy, ale się doczekała. jesteśmy już po etapie blacharskim. Ostatnie szlify podkładów i pójdzie do lakierowania.
Tak aktualnie prezentuje się nasz 'Dziadek':

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cel mamy taki, żeby przywrócić go do stanu fabrycznego - jak Mercedes przykazał. W związku z tym będę potrzebował rad doświadczonych kolegów po fachu :) Stąd moje pytania :)

1. Aktualnie w naszej 108ce mamy tradycyjną czarną kierownicę wg Daten Karty 55/1 - kierownica w kolorze kości słoniowej.
Pytanie mam następujące, czy w 108kach taki kolor kierownicy (kość słoniowa) był z czarną nabą czy naba również była w kolorze kości słoniowej ?

2. Niestety nasz pierwszy blacharz, który był kompletną pomyłką, zafajdał nam spód auta jakimś bitumexem. Jak już dostaniemy auto od lakiernika to chcemy z tata, te obrzydliwa gume zerwac i połozyć branka w kolorze czarnym.
Rozumiem, ze caly spód wraz z nadkolami drobnym barankiem mozna pomalowac, zeby ewentualne kamienie nie robiły spustoszenia w karoserii ?
Może pytanie powinno brzmieć jak w oryginale to wyglądało ?

3. Wg. DatenKarte mieliśmy taką opcje
54/1 - Jednostki oświetlenia halogenowego, krystalicznie czyste (r.h. traffic (from 01.08.1967 up to 31.12.1972))
Rozumiem, że chodzi to o przednie reflektory świateł drogowych i mijania ? Bo byly bodajze zolte a nasz mial po prostu przeroczyste, dobrze rozumiem ?

4. Wg. DatenKarte 61/6 - halogenowe światła przeciwmgielne przednie, okrągłe
Problem pojawia się z tymi lampami przeciwmgielnymi, bo nie mam pojecia jakich dokładnie szukać. Bylo kilka wersji i co egzemplarz to inne. Poradzicie mi na jakie mam polowac ?

5. A ponizej w DatenKarte jest wpis Scheinwerfer (Światła) - BOSCH. Rozumiem, ze WSZYSTKIE lampy(klosze) mój egzemplarz miał Boschowskie, czy tylko np. przeciwmgielne a zwykle moglby byc np. Hella?

6. Ostatnia moja zagwozdka rowniez dotyczy lampy przeciwmglowej ale tylnej
46/2 - światło tylne przeciwmgłowe
Znowu nie wiem, jakiej szukac był kwadratowe, okrągłe, prostkątne ? Jak sie w tym rozeznac ;) ?

7. Pytanie w sumie, ktore ostatnio przy okazji tej lakierki mocno mnie meczy to wybity numer Vin na karoserii. Niestety w naszym egzemplarzu ten numer byl troche pordzewialy. Rdza zostala delikatnie zeszlifowana, wiec numery tez juz pewnie nie maja tak glebokiego żłobienia jak oryginalnie.
Teraz lakiernik walnal to miejsce delikatnie podkladem co przykrylo numer. Ale powiedzial, ze przed wlasciwym lakierowaniem auta, to miejsce lekko zeszlifuje i pokryje cienka warstwa lakieru tak zeby numer byl wyrazny i widoczny. Obawiam się trochę żeby ten numer był w całości jakby nie patrzec jest dosyć mocno istotny.
Pytanie jak Wy zadbaliście o to miejsce na karoserii ?

Uff.. To by bylo na tyle, za kazda odpowiedz ktora pomoze nam w przywroceniu naszego 'Dziadka' do stanu fabrycznego będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam!


Na górę
Post: śr gru 10, 2014 5:39 pm 
Offline
weteran
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt mar 06, 2009 8:03 pm
Posty: 2213
Lokalizacja: Wielkopolska (Zduny)
No proszę kolejna 108 i to całkiem daleko posunięty etap prac [zlosnikok]
Co do pytań:
1. kierownica biała dekiel na kierownicy też biały naba natomiast jest czarna
3. Co do halogenów to starał bym się kupić hella nie większe niż twoje lampy żeby to zgrabnie wyglądało, ja z tej opcji zrezygnowałem żeby nie robić dziur w błotnikach przednich
5. Zapewne chodzi o przednie lampy gdyż były dwa rodzaje montowane w108.
6. Tylną lampkę miałem prostokątną jednak jest w takim stanie że założę coś innego podobnego do oryginału jeśli takowego nie znajdę
7. Mój lakiernik zrobił jak twój podpowiada, tylko pokrył delikatnie numer lakierem a podkład został usunięty, wszystko elegancko widać więc problemu nie ma.

_________________
Tatowóz: w163 2,7CDI
Moje:2xw115,w114 230.6, 5xw108 w186 300C A124
Sprzedam!! :
w108 280SE 3.5 manual oraz masa części do 108


Na górę
Post: czw gru 11, 2014 11:25 pm 
Offline
nowy

Rejestracja: śr gru 03, 2014 8:21 pm
Posty: 3
Dzięki za odpowiedź.

3. Mam rozumiec, ze ta pozycja w datenkarte - Scheinwerfer Bosch, dotyczy jedynie lamp przednich i tylnych a przeciwmgłowych już nie ? Zależy nam, żeby odtworzyć naszego 'Dziadka' do stanu jak opuścił fabrykę. A niestety na to wygląda, że DatenKarte nie mówi wszystkiego.
5. Jakie dwa rodzaje ? Co miałeś na myśli ?
6. Czy masz może jakieś zdjęcie swojej lampy tylnej przeciwmgłowej ?

Może któryś z kolegów odniesie się do mojego pytania nr 2 :) ? Byłoby to pomocne.

Prace idą dalej jutro odbieramy samochód od lakiernika :) Kilka zdjęć z obecnego stanu auta.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mieciu przywrócony do oryginalnego koloru 050G ;)


Na górę
Post: sob gru 13, 2014 8:14 pm 
Offline
Klubowicz

Rejestracja: śr wrz 05, 2007 8:57 pm
Posty: 1203
Cześć fajnie że ktoś podziela naszą fascynację 108/9 .Pozdrawiam i chętnie pomogę MN


Na górę
Post: ndz sty 04, 2015 11:04 am 
Offline
wiarus senior

Rejestracja: czw lis 14, 2002 7:10 pm
Posty: 1039
Lokalizacja: Lublin
zulv pisze:

Cel mamy taki, żeby przywrócić go do stanu fabrycznego - jak Mercedes przykazał.

Auto w fabryce było malowane z zawieszeniem i z zaklejoną papierem instalacja elektryczną?

_________________
128 220SE'59 Ponton
BMW R71 '38
Honda Prelude 2,2 VTi '98
Honda CB650SC Nighthawk '82
Honda CX500 Cafe Racer '81


Na górę
Post: ndz sty 04, 2015 2:13 pm 
Offline
postmistrz
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr mar 26, 2003 12:24 pm
Posty: 7489
Lokalizacja: WWL
Scheinwerfer = reflektory

_________________
pzdr - Maciek
41 Buick Special x2, 49 Chevy "Deratyzator", 50 Olds "Patton", 53 Chevy Bel Air, 55 Chevy 3800 panel, 70 Chevy Impala conv, 77 Chevy Monte Carlo, 87 Chevy G20, 89 Chevy K5, 03 Chevy S10 = 86 garow, 59.7 L, 2480KM


Na górę
Post: śr mar 11, 2015 3:12 pm 
Offline
swój chłop
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt lut 22, 2011 7:15 pm
Posty: 124
Numer GG: 9553836
Ładne autko i silniczek :)
Jeżeli chodzi o malowanie to się zawsze zastanawiałem czy lakierowanie razem ze wszystkimi częściami przykręconymi na aucie nie ma wpływu na jakoś i pokrycie wszystkich zakamarków farbą. Na Discovery tak maluja jak mają tydzień czasu na restauracje :) Wszystkie zakamarki macie pomalowane ?

_________________
W109 300SEL 2.8l 1968r.
W123 2.0l 1985r.
W126 260SE 1987r.
VW Garbus 2.0l 1968r.
VW 1600TL 1.6l 1971r.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl