MB/8 Club Poland - Klub i forum miłośników samochodów Mercedes-Benz

Forum dyskusyjne klubu właścicieli i miłośników samochodów marki Mercedes-Benz
Dzisiaj jest pt mar 29, 2024 7:19 am

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: pt mar 16, 2018 1:38 pm 
Offline
Klubowicz

Rejestracja: pn mar 07, 2016 9:17 am
Posty: 54
Lokalizacja: Wrocław
Cześć, mam problem z wycieraczką klapy w S124. Mojej klapy nie opłacało się naprawiać, kupiłem drugą i oddałem do lakierowania. Podczas odbioru auta nie zwróciłem uwagi na jeden szczegół, tylna wycieraczka włącza się zawsze na wstecznym (i nawet reaguje jak przełączam z P na D), niby nic dziwnego, ale dzieje się to przy wyłączonej przedniej. Nie reaguje też na włącznik spryskiwacza. Przełącznik wycieraczki na desce w obu pozycjach ma pracę ciągłą.

Obstawiałem złe połączenie przy tej kostce przy dachu, ale kable się zgadzają (o ile nikt nie mieszał we wiązce w tej "nowej" klapie i coś nie namieszał np. przy wtyczce przekaźnika. Standardem w sumie jest uszkodzenie tych kabli przy zawiasie w sumie.

Zanim zacznę wymieniać po omacku kable, co nie jest takie proste - wyjąć jak wyjąć, gorzej z poskładaniem (dodam, że cała reszta elektryki działa, dociąganie, oświetlenie, IR) - może ktoś z Was wie, które kable w tej kostce odpowiadają za wycieraczkę? Podłączyłbym je bezpośrednio (mam wiązkę z oryginalnej klapy) i w ten sposób potwierdził / wykluczył uszkodzenie przewodów. Przekaźnik w klapie wymieniałem, na obu tak samo. I jeśli podłączać bezpośrednio, to czy od kostki do przekaźnika, czy do silniczka? A może przekaźnik we wtyczce ma źle wpięte piny?

Tu mam schemat, ale przyznam, że mało mi to mówi, nie wiem, czy te numery w kostce N13 odpowiadają numerom na oczkach w kablach.
http://freescruz.com/.priv/W124/w124CD1 ... 821200.pdf

Dodatkowo kabel masowy był poza wiązką i miał uszkodzoną izolację, już to naprawiłem.

https://imgur.com/a/XXfaM

Reklamowałbym u lakiernika, problem w tym, że auto już we Wrocławiu a facet ma zakład w Jeleniej Górze, oddał 100 zł na elektryka ;)


Na górę
Post: pt mar 16, 2018 2:32 pm 
Offline
swój chłop
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt lis 21, 2003 2:44 pm
Posty: 480
Lokalizacja: Wrocław
kliszz pisze:
Cześć,

Tu mam schemat, ale przyznam, że mało mi to mówi, nie wiem, czy te numery w kostce N13 odpowiadają numerom na oczkach w kablach.
;)


Cześć,

Przed zimą miałem podobny problem, z tym że wycieraczka u mnie przestała zupełnie reagować. Przewody przy kostce jak również poszczególne kable są opisane, także tutaj nie powinno być problemów. Warto moim zdaniem wyciągnąć całą wiązkę i ją przeglądnąć, szczególnie, że tak się lubią przecierać kabelki. Z włożeniem nie powinno być problemu, ja na początek przełożyłem przez otwory kawałek linki hamulcowej do tego taśmą izolacyjną przykleiłem wiązkę i przeciągnąłem przez otwory, poszło bez problemu. Niestety nie pamiętam, które gniazdo było odpowiedzialne za wycieraczkę ...

_________________
Heaven Is In The Back Seat Of My Mercedes
W124 kombi, 1993, 3.0 diesel
_____________
ex W126 4,2 SE
ex W123 200D
ex W115 240D


Na górę
Post: pt mar 16, 2018 2:36 pm 
Offline
Klubowicz

Rejestracja: pn mar 07, 2016 9:17 am
Posty: 54
Lokalizacja: Wrocław
Będę próbował jak będzie trochę cieplej i jak ta wtyczka przekaźnika jest dobrze poskładana, przed chwilą gadałem z lakiernikiem i potwierdził, że przełożyli wiązkę z mojej starej klapy bo ta "nowa" nie działała i była częściowo przecięta. I to by potwierdziło moje przypuszczenia o źle złożonej wtyczce przekaźnika, po pracy idę do garażu sprawdzić.


Na górę
Post: pt mar 16, 2018 4:33 pm 
Offline
Klubowicz

Rejestracja: pn mar 07, 2016 9:17 am
Posty: 54
Lokalizacja: Wrocław
Dobra, naprawiłem.

Słusznie podejrzewałem przekaźnik - a właściwie jego wtyczkę.

Kumpel wysłał mi zdjęcie swojej wtyczki


Obrazek

Porównałem z tą u mnie

Obrazek


Dwa dolne kable zamienione miejscami.

Śmiga jak nowa.


Na górę
Post: pt mar 16, 2018 5:14 pm 
Offline
wiarus junior

Rejestracja: śr sie 02, 2006 1:25 pm
Posty: 860
Lokalizacja: Gdańsk
No to nie tak źle - u mnie nie działa:
- wycieraczka (niedawno padła),
- dociąganie klapy (niedawno),
- spryskiwacz - ponoć ściśle powiązany z ruchem wycieraczki,
- zamykanie na podczerwień - nigdy nie działało,
Działa natomiast podświetlenie tablic [zlosnikz] i częściowo grzeje szyba ...
Jak zrobi się ciepło to wypruje instalacje i zrobię nową.

_________________
S124 E220 '95
Škoda Fabia '17 1.0 TSI DSG

Ex: S202 C180 '97


Na górę
Post: sob mar 17, 2018 8:32 am 
Offline
Klubowicz

Rejestracja: pn mar 07, 2016 9:17 am
Posty: 54
Lokalizacja: Wrocław
No to wiązka, musisz zdjąć podaufitkę, poodkrecać kable z listwy, wysunąć z auta (z klapy niekoniecznie), trochę naciągnąć i zapewne zobaczysz naderwane kable, wymień, zmontuj i powinno działać. Spryskiwacz i praca wycieraczki idą przez przekaźnik, więc jak masz problem z kablem to obie rzeczy nie będą działać. Najpewniej nie musisz wyciągać kabli z klapy, bo to się łamie przy samym zawiasie w tej gumowej harmonijce (którą swoją drogą też można wymienić bo pewnie pęknięta, nowe koło 120 zł ;) )


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl