MB/8 Club Poland - Klub i forum miłośników samochodów Mercedes-Benz

Forum dyskusyjne klubu właścicieli i miłośników samochodów marki Mercedes-Benz
Dzisiaj jest pn kwie 29, 2024 1:21 pm

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: śr lut 13, 2008 6:48 pm 
Offline
weteran
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob cze 12, 2004 3:35 pm
Posty: 2505
Lokalizacja: Lublin
wy.....
Już piszę w czym sęk.
Oczywiście sprawa dotyczy auta sprowadzonych z EU
Jak wiecie od 25 grudnia podstawą do zarejestrowania samochodu jest tylko dowód rejestracyjny (tymczasowy , karta eksportowa) i koniec.
Co w przekładzie na polski oznacza że sprowadzić można auto tylko które jest dopuszczone do ruchu, a co z autami które zostały wyrejestrowane i stoją sobie tam gdzieś od dziesięciu lat w garażu???
Przez taki pojazd mam na myśli zabytek pokroju ( dajmy na to w115) który czeka na lepsze czasy ....ale do czego zmierzam :
Otóż posiadając Brief takiego auta + wymeldowanie ( do tej pory te dokumenty wystarczyły) obecnie nie możemy zarejestrować takiego auta w kraju - nie pomoże opinia rzeczoznawcy + wpis do ewidencji czy rejestru zabytków.
Dzwoniłem dziś do Min.Transportu ( departament rejestracji) - tam mnie skierowano ->odpowiedź była wymijająca ale słuszna - to nie oni rejestrują auta a starostwo powiatowe i nie oni ustalają przepisy a przepisy są jasne <Sic>
No to uderzam do znajomego naczelnika Wydziału Komunikacji - robimy symulacje ( dokumenty jak wyżej) + opinia + wpis , czy jest szansa zarejestrować takie auto - NIE MA TAKIEJ OPCJI - legalnie nie ma.
Oczywiście jeśli zarejestrowane choćby tymczasowo to bez problemu , ale jak ktoś sprowadzał klasyka to raczej nie był on zarejestrowany i nie miał TUVu - który jak rozumuje jest obligatoryjny do tego by auto zarejestrować.

Cała ta opisana sytuacja nie dotyczy aut z poza UE.

Moje przemyślenia - to jest złe prawo ( powinny być wyłączenia) i strasznie nam ( poszukiwaczom skarbów za granicą ) psują plany .....

A teraz jaki cel tego posta ....:P
Czy ktoś z was spotkał się z sytuacją ( osobiście a nie słyszał od sąsiada kuzyna pradziadka ) żeby takie auto przeszło rejestrację po 25.12.07???
za wszelkie informację będę wdzięczny ....

Paweł

_________________
"Jestem Książę i pewnych tematów nie drążę..."

Miałem k...tyle aut co niektórzy w podpisie, na drugie popularność, na trzecie szacunek - teraz mam rower


Na górę
 Tytuł:
Post: czw lut 14, 2008 3:30 pm 
Offline
wiarus senior
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt kwie 06, 2007 8:29 pm
Posty: 1605
Lokalizacja: LBN/WAW
Witaj, przecież są kraje gdzie masz tylko i wyłącznie jeden dowód rejestracyjny(brak małego i dużego Briefu),auto mozna czasowo wyrejestrować,a następnie je zarejestrowac.
Poza tym oficjalna procedura nabywczo-rejestracyjna na zabytek poczynając od wstepnej opinii rzeczoznawcy nie zmieniła sie!
Przepisy o których mówisz mają na celu ograniczenie wwozenia do kraju powypadkowego złomu,ale i tak moim zdaniem sa niezgodne z UE i ograniczaja swobode przeplywu towarów-bedzie z tego niezły cyrk

_________________
C123 E28 AUT`82 RHD-"Komornik"-narazie...


"litr benzyny wlej do żył żebys zły i twardy był"


Na górę
 Tytuł:
Post: czw lut 14, 2008 6:23 pm 
Offline
weteran
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob cze 12, 2004 3:35 pm
Posty: 2505
Lokalizacja: Lublin
buckswizz pisze:
Witaj, przecież są kraje gdzie masz tylko i wyłącznie jeden dowód rejestracyjny(brak małego i dużego Briefu),auto mozna czasowo wyrejestrować,a następnie je zarejestrowac.

no dobrze ...ale wtedy to jest już sprowadzanie auta na zasadach ogólnych ( bo auto jest zarejstrowane) , czyli trzeba ponieść koszty rejestracji + przegląd + opłaty wywozowe ( za granicą)+ sprowadzenie i opłaty u nas, a sprawa rozchodzi się o auta wyrejestrowane i wcale nie złomy ( np Audrey przez 20 lat tak miała)
buckswizz pisze:
Poza tym oficjalna procedura nabywczo-rejestracyjna na zabytek poczynając od wstepnej opinii rzeczoznawcy nie zmieniła sie!

chyba nie jesteś na bierząco - nic się nie zmienia w przypadku aut z poza Unii Europejskiej i aut z Unii które są normlanie zarejestrowane w kraju zakupu.
Wcześniej mogłeś sprowadzić auto które miało tylko brief i wymeldowanie i je rejestrowałeś wg tej procedury ...teraz możesz to zrobić wobec auta wyrejestrowanego np. z USA czy Ukrainy ale nie z UE.
Procedura ok się nie zmienia , ale nowe przepisy w tym przypadku ucinają jej łeb , bo przejdziesz opinię , dostaniesz wpis ale nikt ci takiego auta nie zarejestruje - i tu jest ból , prawodawca zapomniał o czymś takim jak pojazd zabytkowy i chcąc uniknąć sprowadzania złomu ograniczył sprowadzanie zabytków.
( Mnie właśnie interesuje ten wąski wycinek - czyli auta wyrejestrowane i sprowadzane na lawetach do Polski)

Moja opinia w sprawie naruszenia swobody przepływu towarów jest taka że nie ma tu ograniczenia bo takie auto możesz legalnie kupić , sprowadzić czyli przepływ jest) ..problem jest tylko z rejestracją.

A co do głównego tematu to czekam aż sie ktoś wku...rzy gdy dostanie odmowę , sprawę skieruje do SKO potem Sąd ...i może coś z tego wyjdzie - bo narazie jest zajebiaszczy rozpiździach

_________________
"Jestem Książę i pewnych tematów nie drążę..."

Miałem k...tyle aut co niektórzy w podpisie, na drugie popularność, na trzecie szacunek - teraz mam rower


Na górę
 Tytuł:
Post: czw lut 14, 2008 7:18 pm 
Offline
wiarus senior
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt kwie 06, 2007 8:29 pm
Posty: 1605
Lokalizacja: LBN/WAW
mojojojo13 pisze:
swobody przepływu towarów jest taka że nie ma tu ograniczenia bo takie auto możesz legalnie kupić , sprowadzić czyli przepływ jest) ..problem jest tylko z rejestracją.

no i właśnie,towar jakim jest Twój wymarzony pojazd zabytkowy przepływa na pozór swobodnie,ale w Pl mozesz go sobie co najwyzej w ogródku postawic,a ten sam pojazd w DE móglby być zarejestrowany,mimo,ze pochodzi np.z Francji-czy to nie jest nierówne traktowanie???moim zdaniem jest

_________________
C123 E28 AUT`82 RHD-"Komornik"-narazie...


"litr benzyny wlej do żył żebys zły i twardy był"


Na górę
 Tytuł:
Post: czw lut 14, 2008 7:35 pm 
Offline
weteran
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob cze 12, 2004 3:35 pm
Posty: 2505
Lokalizacja: Lublin
buckswizz pisze:
no i właśnie,towar jakim jest Twój wymarzony pojazd zabytkowy przepływa na pozór swobodnie,ale w Pl mozesz go sobie co najwyzej w ogródku postawic,a ten sam pojazd w DE móglby być zarejestrowany,mimo,ze pochodzi np.z Francji-czy to nie jest nierówne traktowanie???moim zdaniem jest

Zmiana przepisów u nas ...czyli to o czym piszesz została wprowadzona na podstawie Dyrektywy 1999/37/WE - teoretycznie w Polsce przepisy są identyczne jak w DE - czyli też takie auto można postawić w ogródku , ale nie znam ich ustawodawstwa , być może mają jakieś szczególne przepisy na podstawie których można zarejestrować taki zabytkowy pojazd) czyli ściągniety jako wyrejestrowany z Francji do De) - co jest zgodne z ratio legis tej dyrektywy ( bo przecież ma być wymierzona tylko w złomy a nie zabytki).
Wg mnie to przepisy nasze są źle skonstruowane , ratio legis jest do dupy , brak przepisów szczególnych co do rejestracji właśnie pojazdów zabytkowych wyrejestrowanych za granicą , no i naruszenie zasady równości - czyli 2 identyczne sytuacje aut z różnych stref są traktowane w sposób odmienny.
Nie mam żalu do WK bo wychodząc z założenia że rejestracja pojazdu (cały czas mowa o pojezdzie zabytkowym sprowadzonym z zagranicy i tam wyrejestrowanym) to rejestracja na zasadach ogólnych +( przywileje + dodatkowe obostrzenia) no to logiczne że jeśli pojazd nie spełnia kryterium rejestracji na zasadach ogólnych to bezprzedmiotowe jest ubieganie się o rejestracje jako zabytku ( może gdyby było lex specjalis) ale nie ma .
Kolejna pułapka to właśnie nowa luka w przepisach ...bo procedura rejestracji teoretycznie jest ciągle ta sama ( zgodna z ustawą ) natomiast jej finał jest niemożliwy bo zmiany w KDrogowym uchyliły jej ostateczną część- czyli samą rejestracje.

_________________
"Jestem Książę i pewnych tematów nie drążę..."

Miałem k...tyle aut co niektórzy w podpisie, na drugie popularność, na trzecie szacunek - teraz mam rower


Na górę
 Tytuł:
Post: czw lut 14, 2008 9:07 pm 
Offline
wiarus junior
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob cze 19, 2004 9:12 am
Posty: 987
Numer GG: 5552450
Lokalizacja: Golczewo woj. Zachodniopomorskie
Czytam tak czytam i mam pytanie. Jakieś dwa może trzy lata temu u mojego wujasa na zlomie stał sobie stary peugeot trafił na wyzłomowanie (zniżki wededy na nowe fso dawali), aczkolwiek blachy miał naprawde zdrowe i dlatego nie trafił na przemiał od razu. Przyjechał klijent ze złomem, wyczaił go i chciał odkupić. No ale papierów dawno nie było, a on na to że nie potrzebuje bo zarejestruje jako zabytek, tylko wujas musi mu faktore wystawić że go odkupił ze złomu. :o i z tego co wiem ten peugot śmiga. Więc na jakiej podstawie on go zarejestrował???????????

_________________
historia
pf 125 76r, dwie W-115, dwa Poldki Caro, Golf III i 124 ce
Obecnie
FSO Warszawa Truck 1995 1.6, FSO Polonez Caro 94r 1.6GLE (Złombol-car), Jakieś Exeo, Koreański Mercedes Korando 98r.


Na górę
 Tytuł:
Post: czw lut 14, 2008 10:39 pm 
Offline
weteran
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob cze 12, 2004 3:35 pm
Posty: 2505
Lokalizacja: Lublin
Darius pisze:
Czytam tak czytam i mam pytanie. Jakieś dwa może trzy lata temu u mojego wujasa na zlomie stał sobie stary peugeot trafił na wyzłomowanie (zniżki wededy na nowe fso dawali), aczkolwiek blachy miał naprawde zdrowe i dlatego nie trafił na przemiał od razu. Przyjechał klijent ze złomem, wyczaił go i chciał odkupić. No ale papierów dawno nie było, a on na to że nie potrzebuje bo zarejestruje jako zabytek, tylko wujas musi mu faktore wystawić że go odkupił ze złomu. i z tego co wiem ten peugot śmiga. Więc na jakiej podstawie on go zarejestrował???????????

to zupełnie inna bajka - bo pojazd był w kraju , jeździ na białych blachach? czy na żółtych bo to też jest ważne .

_________________
"Jestem Książę i pewnych tematów nie drążę..."

Miałem k...tyle aut co niektórzy w podpisie, na drugie popularność, na trzecie szacunek - teraz mam rower


Na górę
 Tytuł:
Post: pt lut 15, 2008 12:07 am 
Offline
kombatant
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw lip 26, 2001 2:00 am
Posty: 3441
Numer GG: 1442573
Lokalizacja: Trzebnica
mojojojo13 pisze:
A teraz jaki cel tego posta ....
Czy ktoś z was spotkał się z sytuacją ( osobiście a nie słyszał od sąsiada kuzyna pradziadka ) żeby takie auto przeszło rejestrację po 25.12.07???
za wszelkie informację będę wdzięczny ....


Temat znam i sam mam kilka okazów które czekają na swoją kolej do lekarza zupełnie jak w polskiej służbie zdrowia za rok. Jedno kupiłem tak sobie na ebay i nie mam dok. drugie podobnie kolejne w zasadzie mam brief i umowę.
Dzwoniłem do Red. Nacz czasopisma automobilowego jakis czas temu i obiecał że się tym zajmuje i zajmie, ja jednak doszedłem z moim kolegą że jedyne wyjście to zrobić takie auto (leży obecnie w szopie) zawieźć do Niemiec zrobic dok TUV i dopiero może wrócić do Polski. AAAA Polska to dziwny kraj inny i trudny dla nas kolekcjonerów i pasjonatów starej motoryzacji................

Nie przeskoczymy Naszej Polskiej Administracji bo to niemożliwe a do innych pozostaje nam wiele lat, dlatego jeden jedyny raz zrobiłem żółte tablice i chyba więcej nie warto.

_________________
Pozdrawiam Sebi

http://www.zelazko.com.pl


Na górę
 Tytuł:
Post: pt lut 15, 2008 8:28 am 
Offline
wiarus senior
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob lip 28, 2007 2:46 am
Posty: 1254
Lokalizacja: Bydgoszcz
sebi pisze:
zawieźć do Niemiec zrobic dok TUV

wiesz może ile taka operacja kosztuje ?

_________________
Dunkelheit !


Na górę
 Tytuł:
Post: sob lut 16, 2008 5:42 pm 
Offline
swój chłop
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn lis 01, 2004 2:47 pm
Posty: 158
Lokalizacja: Łódź
mojojojo13 czyli samochodów ze szwajcarii to nie dotyczy?? może być wyrejestrowany?


Na górę
 Tytuł:
Post: sob lut 16, 2008 6:38 pm 
Offline
weteran
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob cze 12, 2004 3:35 pm
Posty: 2505
Lokalizacja: Lublin
Dotyczy niestety,
dla jasności państwa objęte regulacją :
Członkowie UE , Federacja Szwajcarska oraz członkowie EFTY ( Norwegia , Szwecja , Lichtenstein , Islandia)

_________________
"Jestem Książę i pewnych tematów nie drążę..."

Miałem k...tyle aut co niektórzy w podpisie, na drugie popularność, na trzecie szacunek - teraz mam rower


Na górę
 Tytuł:
Post: ndz lut 17, 2008 9:09 pm 
Offline
swój chłop
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn lis 01, 2004 2:47 pm
Posty: 158
Lokalizacja: Łódź
mojojojo13 mozesz mi zacytować ten przepis,przez ktory nie mozna zarejestrowac wyrejestrowanego samochodu


Na górę
 Tytuł:
Post: ndz lut 17, 2008 9:18 pm 
Offline
weteran
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob cze 12, 2004 3:35 pm
Posty: 2505
Lokalizacja: Lublin
poszukaj sobie art.5 Dyrektywy 1999/37/WE to jest podstawa prawna zmian, ale z niego nie wynika wprost to o czym tutaj piszemy dlatego dobrze jest też przestudiować
14.II.2007/SEK(2007/169 Komunikat interpretacyjny w sprawie procedur rejestracji pojazdów silnikowych pochodzących z innego państwa członkowskiego”

_________________
"Jestem Książę i pewnych tematów nie drążę..."

Miałem k...tyle aut co niektórzy w podpisie, na drugie popularność, na trzecie szacunek - teraz mam rower


Na górę
 Tytuł:
Post: ndz lut 17, 2008 9:32 pm 
Offline
swój chłop
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn lis 01, 2004 2:47 pm
Posty: 158
Lokalizacja: Łódź
czyli jest tak, w tamtym roku rejestrowalem samochod z niemiec miale 2 dowody i musilo byc wyrejestrowanie wstemplowane,
a teraz nie moze byc tego wyrejestrowania żeby zarejestrowac??


Na górę
 Tytuł:
Post: ndz lut 17, 2008 9:43 pm 
Offline
weteran
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob cze 12, 2004 3:35 pm
Posty: 2505
Lokalizacja: Lublin
chyba się nie rozumiemy , jeśli sprowadzasz auto i masz dowód rejestracyjny ( aktualny) , czyli również aktualny przegląd i tablice to wyrejestrowanie jest potrzebne tak jak do tej pory było.
Natomiast jeśli sprowadzasz auto na lawecie ( tak jak moja Audrey) i auto dajmy na to jest wyrejestrowane jakiś czas temu i nie ma aktualnego dowodu ( a także co jest logiczne i wynika z pierwszego : tablic i przeglądu) to go na podstawie wymeldowania i dajmy na to briefu + umowa kupna sprzedaży - nie zarejestrujesz! a do tej pory mogłeś ( mówimy o samej rejestracji po spełnieniu innych kryteriów m.in przegląd)

I właśnie ta kwestia uderza w pojazdy zabytkowe i to jest przedmiotem tych wywodów!
przez wyrejestrowanie rozumiemiemy w tym przypadku - auto wyjrejestrowane i nie zarejestrowane spowrotem, a nie wyrejestrowanie dla celów wywozowych.
aktualnydowód + wpis o wyrejestrowaniu =ok
samo wyrejestrowanie i brak aktualnego dowodu =nie zarejestrujesz

_________________
"Jestem Książę i pewnych tematów nie drążę..."

Miałem k...tyle aut co niektórzy w podpisie, na drugie popularność, na trzecie szacunek - teraz mam rower


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 122 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl